آموزش لینوکس از مقدماتی تا پیشرفته –  linux tutorial

آموزش لینوکس از مقدماتی تا پیشرفته – linux tutorial

مقدمه

لینوکس با همکاری و  کمک افراد و سازمان های مختلف در سرتاسر جهان توسعه پیدا کرده و باعث شده این سیستم عامل بعنوان یکی از زیباترین و مهمترین دستاوردهایی شناخته بشه که آن را بشر با همکاری جمعی به اینجا رسونده.  اگر تلاش و  کار گروهی در به اشتراک گذاری اطلاعات نبود این موفقیت و محبوبیتی که لینوکس داره و در حال افزایش هم هست حاصل نمی شد. اگر علاقه مند هستید و توانایی و استعداد در این زمینه را دارید می تونید با دوره آموزش لینوکس پا به دنیای linux بزارید و جهان را برای خود و دیگران زیباتر کنید.

linux tutorial - آموزش لینوکسبرای این سیستم عامل توزیع های مختلفی بوجود آمده که بعضی از آنها از  این لینک قابل مشاهده هستش.

کسانی که قصد دارند از این سیستم عامل استفاده کنند باید با مفهوم متن باز آشنا بشند.

این دوره ی شامل آموزش های ابتدایی و متوسط و پیشرفته ی لینوکس میشه.

linux یک سیستم عامل متن بازه ( open-source ) و شامل سه قسمت میشه : هسته (kernel) ، پوسته (shell) و نرم افزارها

سیستم عامل های دیگه ای هم وجود داره مثل ویندوز ، مک و آندروید .

یونیکس شبیه linux هستش با این تفاوت که Unix یک سیستم عامل تجاری است.

در ضمن اکثر دستورات یونیکس و لینوکس در ماهیت شبیه هم هستند.

مباحث دوره لینوکس

دوره آموزش لینوکس شامل همه مباحث این سیستم عامل مثل انواع دستورات پیش فرض و جدید ، آشنایی با دایرکتوری ها وفایل های پیش فرض لینوکس، صفحات راهنما (Man Pages) ، انواع فایل ها، مجوزها، پوسته ها (shells)، انواع ویرایشگر مثل vi ، نصب و حذف انواع نرم افزارها با روش های مختلف، شبکه، مانیتورینگ، نصب و حذف انواع سرویس ها، امنیت و … هستش.

 

این نوشته مقدمه ای بود برای شروع دوره و سایر آموزش ها را پیشنهاد می کنم حتما بخونید. خوشحال میشم پیشنهاد یا انتقادی یا حتی سوالی داشتید حتما در قسمت نظرات اطلاع بدین تا پاسخ داده بشه.
درباره نویسنده
مدیر
سابقه فعالیت 8 ساله در شاخه های گوناگون وب را دارد، او فارغ التحصیل رشته IT است و علاقه زیادی به مباحث سرورهای لینوکسی، زبان های برنامه نویسی تحت وب و شبکه های کامپیوتری دارد.

ثبت نظر